Etapy rozwoju próchnicy i sposoby zapobiegania
Jak wynika z badań, zaledwie 50% Polaków myje zęby 2 razy dziennie, a aż 4 miliony osób nie robi tego wcale. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Nic więc dziwnego, że próchnica nazywana jest chorobą społeczną. A czy wiesz, że jest ona zaraźliwa? Poznaj etapy jej rozwoju oraz sposoby zapobiegania – zadbaj lepiej o swoje zęby!
Spis treści
- Próchnica – choroba bakteryjna
- Jak powstaje próchnica? Kolejne etapy
- Profilaktyka przeciw próchnicowa
- Irygator ze szczoteczką soniczną – walcz z próchnicą!
- Najlepsze porady ekspertów tylko u nas!
Próchnica – choroba bakteryjna
Istotny wpływ na powstanie płytki nazębnej mają pozostawione w jamie ustnej resztki pokarmu, które stają się pożywką dla bakterii. Próchnica jest zaraźliwa. Można się nią zarazić np. poprzez:
- pocałunki,
- korzystanie z tych samych naczyń i sztućców,
- używanie wspólnych szczoteczek.
Najlepszą pożywką dla bakterii są węglowodany, czyli wszystkie słodycze. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniej szczoteczki i właściwe szczotkowanie zębów z każdej strony, w przestrzeniach międzyzębowych i na linii styku zębów z dziąsłami.
Jak powstaje próchnica? Kolejne etapy
Ubytki próchnicowe tworzą się zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Jeśli nie myje się zębów systematycznie albo między kolejnymi szczotkowaniami mija dużo czasu, osadzają się na nich miękkie złogi, a bakterie kwasotwórcze namnażają się bardzo szybko. Wyróżnia się kilka etapów powstawania próchnicy:
- pojawianie się na zębach przebarwionych plam, które są wynikiem niedoboru wapnia i tworzenia się płytki nazębnej,
- demineralizacja szkliwa i rozpad tkanek twardych zęba – szkliwo nie może już się odbudować w procesie naturalnej remineralizacji,
- rozpad zębiny – na skutek braku wapnia i fosforanów zostaje osłabiona powierzchnia szkliwa, która pęka i powstają ubytki,
- jeśli chory nie zgłosi się do stomatologa, zakażenie przenika do miazgi zębowej, co może doprowadzić do zapalenia, martwicy i zgorzeli miazgi zębowej.
Tylko właściwa higiena jamy ustnej i systematyczne wizyty u dentysty mogą przeciwdziałać próchnicy. Stomatolodzy rekomendują używanie szczoteczki sonicznej oraz irygatora do tzw. nitkowania wodnego.
Profilaktyka przeciw próchnicowa
Jak podkreślają dentyści, próchnica mleczaków jest jedną z najpowszechniejszych chorób wśród dzieci. Nieleczona może odbić się na stanie zdrowia zębów stałych, a także całego organizmu. Nie czekaj z pierwszą wizytą u dentysty do momentu, gdy zauważysz czarne plamki na zębach dziecka. Ważna jest profilaktyka oraz oswojenie malucha z gabinetem i stomatologiem.
Dokładna codzienna higiena jamy ustnej to najlepsza ochrona przed próchnicą, dlatego:
- Szczotkuj zęby 2 razy dziennie przez około 2-3 minuty.
- Używaj nici dentystycznych.
- Myj zęby szczoteczką soniczną – technologia oscylacyjno-rotacyjna jest bardziej skuteczna od tradycyjnego szczotkowania. Pomaga usunąć płytkę nazębną i eliminować bakterie powodujące próchnicę. Soniczne drgania powodują dodatkowy masaż dziąseł.
- Do pukania jamy ustnej używaj irygatora – obniża krwawienie i zapalenie dziąseł, pobudza do szybszego krążenia krwi w tkankach przyzębia.
- Odwiedzaj regularnie stomatologa – zapobiegniesz próchnicy, zachowasz zdrowe zęby i dziąsła.
- Ogranicz jedzenie słodyczy i właściwie się odżywiaj. Jedz sery, mleko i jarzyny. Żuj pokarmy twarde, ziarniste, które zmuszają do gryzienia i naturalnie oczyszczają zęby. Pij dużo płynów – zapobiegniesz suchości w jamie ustnej.
Irygator ze szczoteczką soniczną – walcz z próchnicą!
Jeśli chcesz skutecznie przeciwdziałać próchnicy, zaopatrz się w irygator. Z pewnością przyda Ci się też szczoteczka soniczna, dzięki której lepiej zadbasz o higienę jamy ustnej. Polecamy urządzenia Waterpik w bardzo atrakcyjnej cenie, m.in.:
- szczoteczkę soniczną ST-01 – ma trzy tryby pracy: klasyczne szczotkowanie, wybielanie i usuwanie osadów oraz masowanie dziąseł,
- irygator WP-160 – w komplecie 7 końcówek – 2 standardowe, po jednej do języka, koron, mostów, implantów, jedna ortodontyczna, periodontyczna (jeśli masz problemy z otwartymi kieszonkami przyzębnymi) + jedna szczoteczka do zruszania płytki nazębnej.
- zestaw WP-861 do kompleksowej ochrony zębów przed próchnicą – daje możliwość szczotkowania i nitkowania w jednym urządzeniu, a także masażu dziąseł.
Najlepsze porady ekspertów tylko u nas!
W sklepie z urządzeniami Waterpik znajdziesz szczoteczki soniczne i irygatory rodzinne – stacjonarne i mobilne, w atrakcyjnych cenach. Nasi eksperci chętnie pomogą Ci dobrać niezbędne akcesoria, np. końcówki do czyszczenia języka. Chcesz znaleźć jeszcze więcej ciekawych porad, jak lepiej zadbać o zęby i ustrzec się próchnicy? Regularnie zaglądaj na naszego bloga – zapraszamy do zakupów i życzymy inspirującej lektury.