Fluor. Dowiedz się, czy jest bezpieczny i jakie ma zastosowania
Do codziennej higieny jamy ustnej używasz szczoteczki i pasty do zębów z fluorem, ale zastanawiasz się, czy jest to preparat, który możesz stosować bez obaw? Jaka jest bezpieczna dawka fluoru i jakie ma on zastosowanie w medycynie? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci Waterpik.
Spis treści
Zastosowanie fluoru i jego właściwości
Fluor jest jednym z najskuteczniejszych środków wpływających hamująco na rozwój próchnicy. Związki fluorowe wpływają na optymalną mineralizację tkanek twardych zębów przez odpowiednie przemiany chemiczne w obrębie szkliwa. Zwiększa to odporność zębów na działanie czynników szkodliwych. Zaleca się stosować:
- szczoteczki soniczne i pasty z fluorem,
- do płukania jamy ustnej irygatora i specjalnych płynów z fluorem.
Fluor może hamować rozwój zmian miażdżycowych w aorcie i innych naczyniach tętniczych. Jego związki wykorzystuje się również w leczeniu nowotworów i zakażeń układu moczowego.
Mity związane z fluorem
Na temat fluoru i jego wpływu na higienę jamy ustnej krąży wiele mitów. Oto kilka z nich:
- fluor jest lekiem – to minerał i składnik odżywczy dla zdrowych zębów,
- spożywanie wody fluoryzowanej zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci czy zachorowania na nowotwór – nie ma żadnych danych na ten temat, a spożywanie takiej wody w odpowiednim stężeniu jest bezpieczne,
- uszkadza zęby – stosowany zgodnie z zaleceniami przynosi dużo korzyści, przeciwdziała próchnicy, odbudowuje szkliwo zębów.
Co daje fluoryzacja?
Fluoryzowanie zębów stosowane zewnętrznie na ząb odpowiednio często i we właściwym stężeniu wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie bakteryjnych kwasów. Staje się ono odporniejsze na procesy demineralizacyjne. Dlatego już mleczne zęby powinno się myć pastami z fluorem. Stosując takie preparaty, stwarzasz na powierzchni zębów zapas fluoru. Niszczy bakterie, zakłócając ich wewnętrzne procesy.
Jednak sama fluoryzacja to za mało. Dlatego zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej. Pomoże Ci w tym irygator i szczoteczka soniczna Waterpik. Zapobiegniesz osadzaniu się na płytce nazębnej bakterii próchniczych i odwapnianiu szkliwa zębów.
Jak przebiega fluoryzacja?
Na oczyszczoną powierzchnię zęba nakłada się specjalnym pędzelkiem żele, lakiery czy pianki z fluorem. Po wyschnięciu preparat tworzy powłokę ochronną. Częstotliwość zabiegów ustala stomatolog. Standardowo u dorosłych fluoryzację przeprowadza się co 6 miesięcy, a u dzieci co 4 miesiące. Po zabiegu nie wolno jeść ani pić przez ok. godzinę. W tym dnu nie należy szczotkować zębów.
Kiedyś fluoryzację przeprowadzało się w szkolnych gabinetach stomatologicznych. Dziś jest ich coraz mniej. Dlatego warto samemu o to zadbać i regularnie odwiedzać dentystę. Doradzi on też, jaką pastę, szczoteczkę soniczną i irygator wybrać do codziennej higieny jamy ustnej.
Skąd mam wiedzieć, czy przyjmuję prawidłową dawkę fluoru?
Zapotrzebowanie na fluor uzależnione jest od wieku, płci i masy ciała:
- dzieci zużywają ok. 80% fluoru na budowę kości i zębów,
- osoby młode oraz w średnim wieku ok. 50% na przebudowę kości,
- powyżej 20 mg fluoru na dobę to dawka toksyczna.
Stężenie fluoru we krwi możesz sprawdzić poprzez badanie laboratoryjne.
Jak samodzielnie dbać o zęby?
Myj regularnie zęby, przynajmniej dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Podstawą jest odpowiednie ich szczotkowanie. Najlepiej zaopatrz się w szczoteczkę soniczną i irygator wodny. Wypróbuj model Waterpik ST-01. Trzy tryby pracy pozwolą Ci dopasować szczoteczkę do swoich potrzeb. Do klasycznego szczotkowania wybierz tryb Clean, do wybielania – White, a do masażu dziąseł tryb Massager. Wbudowany zegar pomaga kontrolować czas szczotkowania.
Do nitkowania przestrzeni między zębowych idealnie sprawdzi się irygator rodzinny Waterpik WP-70. Ma cztery końcówki – trzy standardowe i jedną do czyszczenia języka. Produkt pozwala skutecznie usunąć płytkę nazębną i zanieczyszczenia poniżej linii dziąseł oraz głęboko między zębami, poprawia zdrowie dziąseł.
Świetnym rozwiązaniem jest też irygator ze szczoteczką soniczną 2w1 MODEL CC-01. Proste urządzenie umożliwia jednym przyciskiem i bez konieczności wymiany końcówki:
- szczotkowanie zębów,
- irygację,
- połączenie obu czynności naraz.
Zaufaj profesjonalistom!
Wiesz już wszystko na temat fluoru, a może masz jeszcze jakieś pytania? Chętnie na nie odpowiemy, doradzimy też odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej. W naszym sklepie z artykułami Waterpik znajdziesz szczoteczki soniczne, irygatory, a także końcówki do czyszczenia języka i wiele więcej. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.