Grzybica jamy ustnej. Przykry problem
Za dużo węglowodanów w diecie, brak higieny jamy ustnej, próchnica, noszenie protez – przyczyn występowania grzybicy jamy ustnej może być naprawdę wiele. Te wymienione powyżej to tylko kilka z nich. Grzybica to nieprzyjemne schorzenie, które niestety dotyka wielu ludzi. Skąd się bierze, a jeśli już się przyplącze, to co zrobić, żeby się jej pozbyć?
Aby w naszych ustach pojawiła się grzybica, wystarczy, by w konkretnych warunkach pojawił się szczep grzybicy jamy ustnej. Najczęściej wykrywanym jest Candida albicans, ale są także inne o działaniu chorobotwórczym. Wymienimy tu kilka innych szczepów: Candida tropicalis, Candida stellatoidea, Candida pseudotropicalis, Candida kruzei, Candida parakruzei (parapsilosis). Co ciekawe, te szczepy występują w naszych jamach ustnych na co dzień. Tutaj ważne są zatem te „konkretne warunki”, o których wspomnieliśmy – co konkretnie przyczynia się do powstawania grzybicy jamy ustnej?
Warunki sprzyjające rozwojowi grzybicy
Przede wszystkim pokutują tutaj błędy żywieniowe – jeśli nasz jadłospis jest bogaty w węglowodany, mamy niedobory kwasu foliowego, żelaza, cynku, witaminy B i C, jesteśmy bardziej narażeni na grzybicę jamy ustnej. Niekorzystny wpływ mają również choroby tarczycy – niedoczynność przytarczyc i tarczycy, niewydolność nadnerczy czy wieloendokrynopatie. Na rozwój grzybicy wpływają także nowotwory i wszelkie choroby przewodu pokarmowego. Co ważne, na zakażenie grzybicą bardziej narażone są też osoby, które posiadają protezy. Na koniec warto wspomnieć po prostu o niedokładnej higienie jamy ustnej – niedbałości w tej dziedzinie. Niestety, zaniedbania pokutują. W bardzo nieprzyjemny sposób.
Walka z grzybicą
Jak mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć. To stara, dobrze znana zasada, która sprawdza się też w przypadku jamy ustnej i grzybicy tego obszaru. Jeśli jednak o leczeniu mowa, dobrze sprawdzają się oczywiście wszelkiego rodzaju preparaty apteczne – maści, krople czy tabletki do ssania. Z domowych sposobów poleca się płukanie roztworem z wody utlenionej – do szklanki z wodą należy wlać 3 łyżeczki 3% wody utlenionej, po czym wsypać do niej łyżeczkę sody oczyszczonej. Jamę ustną płuczemy mieszanką, a następnie wypluwamy.
Jak zapobiec?
Wiadomo jednak, że lepiej dbać po prostu o odpowiednią higienę jamy ustnej, zamiast martwić się przykrymi skutkami niedopatrzeń. Wiadomo, najczęściej szczotkujemy zęby, niektórzy sięgają też po nici dentystyczne. My polecamy jednak sprzęt, który pomoże zwalczyć problem kompleksowo, czyli irygator. Badania przeprowadzone przez niezależne uniwerystety dowodzą, że produkty Waterpik są znacznie skuteczniejsze od tradycyjnych metod higieny jamy ustnej. Jednym z nich jest irygator bezprzewodowy Waterpik WF-02 E2. Wodoodporny, lekki i łatwy w użyciu. Pozwala skutecznie utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, a także zachować zdrowe dziąsła.
Morał z tego artykułu jest prosty. Grzybica jamy ustnej powodowana jest wieloma czynnikami, a uniknięcie jej jest prostsze niż wyleczenie, które trwa zwykle kilka tygodni. Zapobiegając grzybicy, zapobiegniemy też kilku innym chorobom. Recepta? Troska o higienę! Nic więcej nie potrzeba!