Najnowsze posty

Waterpik® Water Flosser: 80% skuteczniejszy niż Sonicare® Air Floss w zmniejszaniu zapalenia dziąseł

Waterpik® Water Flosser: 80% skuteczniejszy niż Sonicare® Air Floss w zmniejszaniu zapalenia dziąseł

Porównanie dwóch wydajnych urządzeń do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych pod kątem zmniejszenia zapalenia dziąseł

Cel

Porównanie Waterpik® Water Flosser z Sonicare Air Floss (model HX8181) pod kątem redukcji zapalenia dziąseł i biofilmu płytki nazębnej w okresie czterech tygodni.

Metodologia

Osiemdziesięciu dwóch pacjentów wzięło udział w tym czterotygodniowym, randomizowanym badaniu klinicznym z pojedynczą ślepą próbą. Badanych przydzielono do jednej z dwóch grup; Waterpik®Water Flosser plus ręczna szczoteczka do zębów; lub Sonicare® Air Floss plus ręczna szczoteczka do zębów. Badani zostali poinstruowani, jak prawidłowo używać urządzeń do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych w oparciu o wskazówki producenta. Przekazano również instrukcje dotyczące szczotkowania zębów metodą Bassa. Oceny zapalenia dziąseł rejestrowano dla całej jamy ustnej, twarzy i języka za pomocą zmodyfikowanego wskaźnika dziąseł. Oceny płytki nazębnej rejestrowano dla regionów całej jamy ustnej, twarzy, języka, brzeżnych i aproksymalnych, stosując Zmodyfikowany Wskaźnik Rustogi Modified Navy Plaque Index (RMNPI)

Wyniki

Waterpik® Water Flosser był znacznie skuteczniejszy niż Sonicare® Air Floss w zmniejszaniu płytki nazębnej i zapalenia dziąseł we wszystkich obszarach mierzonych po czterech tygodniach stosowania. Waterpik® Water Flosser był o 80% skuteczniejszy w ogólnej redukcji zapalenia dziąseł i o 70% skuteczniejszy w redukcji płytki nazębnej niż Sonicare® Air Floss. Warto zauważyć, że Water Flosser był dwukrotnie skuteczniejszy w usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni językowych i ponad trzykrotnie skuteczniejszy na brzegu dziąseł w porównaniu z nicią powietrzną.

 

Wniosek

Waterpik® Water Flosser jest znacznie skuteczniejszy niż Sonicare® Air Flosser (model HX8181) w zmniejszaniu zapalenia dziąseł i płytki nazębnej.

 



Sharma NC, Lyle DM, Qaqish JG, Schuller R. J Clin Dent 2012; 23(1): 22-26. Study conducted at BioSci Research Canada, Ltd., Mississaugu, Ontario, Canada.

Opublikowany w: Badania kliniczne

Zostaw komentarz

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszego serwisu internetowego przetwarzamy Twój adres IP, pliki Cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności.